Czy warto budować dom z garażem?

Osoby budujące dom jednorodzinny najczęściej mają przynajmniej jeden samochód, zatem na swojej posesji potrzebują także odpowiednio dużego garażu. Są tu dwie możliwości – garaż wolnostojący albo znajdujący się w bryle domu. Która z tych opcji jest korzystniejsza?

Garaż w domu parterowym

Garaż to co najmniej kilkanaście metrów kwadratowych, a więc całkiem sporo, bo tyle miejsca zajmuje przeciętny pokój mieszkalny. Inaczej mówiąc, jeśli chcemy umieścić garaż w bryle domu parterowego, odbywa się to kosztem przestrzeni mieszkalnej lub konieczne jest powiększenie wymiarów domu. Większa bryła wymaga większej działki, a to podnosi koszty inwestycji, ewentualnie można się przenieść do nieco tańszej, czyli mniej atrakcyjnej lokalizacji.

Mimo tych problemów, garaż w bryle domu parterowego uchodzi za bardzo wygodne rozwiązanie – po wyjściu z auta jest się już praktycznie w domu, nie trzeba daleko nosić zakupów i innych przewożonych bagaży, zyskuje się miejsce na przeróżne szpargały, których wolimy nie trzymać w pokoju.

Dom z poddaszem

Garaż może być też wbudowany w bryłę domu z poddaszem. Jak pokazują oferty na projektyzwizja.pl, zyskuje się dzięki temu więcej miejsca na tej dodatkowej kondygnacji lub można nad garażem urządzić przestronny, dodatkowy taras z częściowym zadaszeniem. Część pomieszczeń znajduje się właśnie na poddaszu, dlatego garaż w bryle domu aż tak nie ogranicza metrażu części dziennej, można za to w ciekawy sposób zaaranżować tę część działki, która byłaby przeznaczona pod budowę wolnostojącego garażu.

Garaż w piwnicy

Jeszcze innym rozwiązaniem jest garaż podziemny. To opcja dla inwestorów, którzy są zainteresowani domem z piwnicą – garaż nie zajmuje całej powierzchni pod domem, ale pełne podpiwniczenie jest zazwyczaj lepsze od podpiwniczenia częściowego. To jednak zwiększa koszt budowy domu, a stromy podjazd może być kłopotliwy podczas śnieżnej zimy czy dużych opadów deszczu.

Co się bardziej opłaca?

Garaż w bryle to brak dodatkowych formalności, jako że nie wymaga on oddzielnego pozwolenia na budowę. Są za to koszy związane z izolacją garażu, powiększeniem powierzchni dachu domu, postawieniem mocniejszych fundamentów. W garażu wolnostojącym będzie natomiast problem z doprowadzeniem mediów, a jego obecność może ograniczyć użytkowość działki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 17 =

Previous post Wszystko na temat desek tarasowych
Jak wybrać uczciwy skup aut Bydgoszcz? Next post Jak wybrać uczciwy skup aut Bydgoszcz?