listwy maskujące do rur

Listwy maskujące rury centralnego ogrzewania i inne sposoby ukrycia rur

Rury centralnego ogrzewania, przebiegające wzdłuż ścian, psują estetykę pomieszczeń niezależnie od tego, jak dużo pracy włożymy w ich aranżację. Na szczęście istnieje kilka sposobów maskowania rur grzewczych. Ciekawym pomysłem są listwy maskujące rury centralnego ogrzewania. Takie maskownice to nie tylko szybki, ale również i ekonomiczny sposób na to, by zamaskować nieestetyczne elementy, szpecące nasze wnętrza.

Maskownice do rur miedzianych – to musisz wiedzieć!

Gotowe maskownice do rur miedzianych to doskonały sposób na maskowanie systemu ogrzewania. O ile w nowym budownictwie rury mają przebiegać tak, by były jak najmniej widoczne, o tyle w starym budownictwie rury centralnego ogrzewania zazwyczaj przebiegały na wysokości 2/3 ściany. Nic dziwnego, że listwy maskujące rury grzewcze cieszą się dzisiaj tak dużą popularnością. Na szczęście ten rodzaj zabudowy rur ogrzewania może być z powodzeniem wykorzystywany we wszystkich pomieszczeniach, niezależnie od tego czy jest to kuchnia, salon czy łazienka. Takie maskownice rur grzewczych warto wykorzystać również z innych powodów. Maskownice rur centralnego ogrzewania zamontować można w stosunkowo łatwy sposób, a koszt takiej inwestycji nie jest duży. Wykorzystaj maskownice rur, jeśli marzą ci się estetyczne wnętrza, bez widocznych rur centralnego ogrzewania.

listwa maskująca instalację grzewczą

Listwy maskujące rury centralnego ogrzewania

Gotowe maskownice z reguły mają kształt litery U. Nadają się one idealnie do maskowania rur ogrzewania centralnego nawet dla tych osób, które nie mają smykałki do majsterkowania. Oczywiście listwa maskująca wymaga również zamontowania, jednak jest to już wyjątkowo łatwe zadanie. Instalacja centralnego ogrzewania jest tutaj zasłoniona przez maskownicę, którą montuje się do ściany wokół rury. Najprostsza maskownica, kryjąca rury ciepłownicze, może teraz posłużyć jako element dalszej aranżacji pomieszczenia. Można na niej umieścić np. płytki, choć należy pamiętać, że w przypadku takiego wykończenia zabudowy rur, będzie do nich utrudnione dojście w momencie pojawienia się awarii.

Gotowe maskownice to wyjątkowo często stosowane metody maskowania rur. Nic dziwnego, że na rynku pojawia się w tym zakresie coraz więcej możliwości. Coraz więcej katalogów sklepów budowlanych, ukazuje listwę maskującą wykonaną z PCV, imitującą kamień czy drewno lub też wykonaną w technologii 3D. Co ważne, używanie centralnego ogrzewania przy takim maskowaniu nie jest utrudnione, a zakup listew maskujących to wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie.

listwa maskująca rury co

Listwa przypodłogowa, maskująca rury c o

Rury biegnące najniżej również trudno zamaskować. Te, które przebiegają jednak na niewielkiej wysokości od podłogi, można zamaskować, stosując listwy przypodłogowe. Ewidentnie odkryte rury nie są estetyczne, niezależnie od tego, na jakiej wysokości biegną. Gotowe listwy maskujące sprawdzają się więc tutaj znakomicie. Są one również proste w montażu, a więc z pewnością poradzi sobie z tym każdy domowy majsterkowicz. Taka listwa maskująca rury charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest idealnie skomponowana z podłogą, np. z parkietem czy panelami. Zamontowane listwy maskujące nie rzucają się więc w oczy i nie wpływają na jakość ogrzewania rur. Listwy przypodłogowe rur grzewczych można idealnie dopasować nawet wówczas, gdy zakładamy je po jakimś czasie. Na rynku istnieje bowiem cały szereg produktów, spośród których z pewnością wybierzemy ten właściwy.

listwy maskujące do rur

Inne sposoby na maskowanie rur grzewczych

Do zabudowy rur skłaniają się wszystkie osoby, korzystające z tradycyjnych rodzajów ogrzewania. Nic dziwnego, bo całe systemy rur grzewczych wyglądają bardzo nieestetycznie na ścianach pomieszczeń. Jak zamaskować rury pionowe i jakie są inne sposoby na ukrycie rur grzejnych?

Płyty kartonowo-gipsowe

Ukrycie rur centralnego ogrzewania wcale nie musi być trudne. Zabudowa rur płytami to jeden z najpopularniejszych sposobów ukrycia rur grzewczych. Dzięki takiej instalacji zamaskowanie rury będzie skuteczne, a zarazem estetyczne. Co ważne, takim systemem maskowania rur można posłużyć się w każdym pomieszczeniu – zarówno w kuchni, jak i w salonie czy łazience. Obudowa rur grzewczych może również służyć jako dekoracja. Dzięki zamaskowaniu rur płytami mdf czy k-g, uzyskujemy gładką powierzchnię. Może ona służyć np. jako miejsce do powieszenia dekoracji czy umieszczenia półki, pozwalając jednocześnie zasłonić rury w estetyczny sposób.

listwy maskujące rury centralnego ogrzewania

Osłona z poliwęglanu

Rury systemu centralnego ogrzewania można ukryć również przy pomocy osłony z poliwęglanu. Taka osłona ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim pozwala ona doskonale ukryć wystające rury. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, osłonę można usunąć bardzo szybko. Ci, którzy nie mają doświadczenia w zabudowie rur grzewczych, docenią również z pewnością łatwość montażu. Aby schować wystające rury, należy jedynie odpowiednio przyciąć płytę i wykonać zgięcia w kształcie C. Jeśli chcemy ukryć rury, taką osłonę należy teraz przykręcić do listewek.

Pomalowanie rury

Instalacje rur grzejnych pomalować można również na kolor ściany wokół rury. To zdecydowanie najprostszy sposób na maskowanie rur systemu grzewczego. Nieestetycznie wyglądające rury stopią się tym samym ze ścianą i nie będą one rzucać się w oczy. Nie wpłynie to również znacząco na poziom ogrzewania domu, a estetyka pomieszczenia zostanie podniesiona na zdecydowanie wyższy poziom.

listwy maskujące rury

Gdzie kupić maskownice do rur?

Maskowanie rur centralnego ogrzewania nie jest trudne. Maskownice do rur kupić można bowiem w zdecydowanej większości sklepów budowlanych. Można je również zamówić w Internecie.

Jak ukryć rury od grzejnika?

Do zabudowy rur można wykorzystać płyty kartonowo-gipsowe lub też osłony z bambusa. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie listwy maskującej lub pomalowanie rur miedzianych na kolor ściany.

Jak ukryć rury w małej łazience?

Jeśli musimy zamaskować rury w małej łazience, doskonale sprawdzą się płyty kartonowo-gipsowe lub też wodoodporna sklejka. Widoczne rury grzewcze można również zamaskować płytkami, choć należy pamiętać, że utrudniają one dostęp w momencie awarii.

One thought on “Listwy maskujące rury centralnego ogrzewania i inne sposoby ukrycia rur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 12 =

jak samemu zwęzić spodnie Previous post Jak zwęzić spodnie w pasie i nogawkach? Poznaj nasze sprawdzone sposoby!
bar kawowy Next post Mobilny bar kawowy – w czym tkwi tajemnica sukcesu coffee baru?