czym usunąć silikon domowym sposobem

Usuwanie silikonu octem i acetonem – poznaj skuteczne sposoby na usunięcie silikonu!

Silikon sanitarny to produkt, który stosujemy bardzo często w naszych łazienkach. Wraz z upływem czasu silikon jednak traci swoją barwę, robi się ciemny i nieestetyczny. Co więcej, z czasem traci on również swoją szczelność, a na jego powierzchni zaczyna pojawiać się pleśń. Oznacza to, że przyszedł moment na wymianę silikonu. Czym usunąć silikon? Dużą popularnością cieszy się usuwanie silikonu octem, choć również i inne metody zyskują na popularności. Pozna nasze sposoby na to, jak usunąć stary silikon, by położyć nową warstwę w bezpieczny sposób.

Silikon sanitarny – co musisz o nim wiedzieć?

Silikon sanitarny to uszczelniacz, powszechnie używany w naszych domach, przede wszystkim w łazienkach. Sprawdza się on znakomicie w przypadku konieczności uszczelnienia szczelin czy wypełniania spoin. Silikon sanitarny chroni przez wodą i pleśnią, choć równie często bywa również wykorzystywany w różnego rodzaju pracach o charakterze montażowym. Silikon wykorzystywany jest przede wszystkim w miejscach, narażonych na oddziaływanie wody. Silikon sanitarny należy do grupy silikonów kwaśnych. Oznacza to, że jest on odporny na wilgoć i wysoką temperaturę, jednak w swoim składzie posiada kwas octowy, co eliminuje możliwość jego wykorzystania na niektórych metalach.

czym usunąć silikon domowym sposobem

Czym usunąć świeży silikon?

Usuwanie silikonu domowym sposobem jest znacznie łatwiejsze, gdy zastanawiamy się, jak zmyć świeży silikon. Gdy silikon zaschnie, zmyć resztki silikonu będzie znacznie trudniej. Niestety czasem zdarza się, że po wykonanej pracy zauważymy pewnie niedociągnięcia. Aby usunąć silikon niespełniający naszych oczekiwań, trzeba działać szybko. Jak usunąć silikon sanitarny, który jeszcze nie zasechł? Najlepiej szybko polać go gorącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie usuwamy miękki silikon szmatką lub gąbką. Aby skutecznie usunąć silikon, należy tą czynność powtórzyć jak najszybciej. Nie należy świeżego silikonu ściągać na siłę. Jeśli zdążył on już nieco zaschnąć, trzeba pozwolić mu zaschnąć zupełnie, a następnie wykorzystać domowe sposoby, które ułatwią usuwanie silikonu lub też przeprowadzić usuwanie silikonu środkami chemicznymi.

jak rozpuścić silikon

Jak usunąć stary silikon – domowe sposoby

Jak usunąć silikon najskuteczniej? Można co prawda przeprowadzić usuwanie silikonu specjalnymi środkami. Jednak zanim zabierzemy się za usuwanie starego silikonu środkami chemicznymi, warto spróbować usunąć zużyty silikon przy pomocy domowych sposobów.

Usuwanie silikonu octem

Jeśli właśnie zastanawiasz się, czym rozpuścić silikon, koniecznie udaj się do kuchni po butelkę octu. To idealny rozpuszczalnik i jeden z bezpiecznych środków usuwania silikonu. Jak zatem usunąć silikon przy pomocy octu? Najpierw można spróbować usunąć silikon nożykiem, by zostało go jak najmniej. W przypadku usuwania silikonu starego, ten sposób pozwala wyczyścić silikon na tyle, by ocet poradził sobie z jego pozostałościami. Nie jest to jednak dobry sposób na usuwanie świeżego silikonu. Aby przeprowadzić prawidłowo usuwanie silikonu octem, należy polać nim powierzchnię i pozostawić ją w tym stanie przez kilkanaście kolejnych minut. Klasyczne usuwanie silikonu sprowadza się teraz do ściągnięcia jego pozostałości z powierzchni płytek przy pomocy czystej szmatki lub gąbki. Jeśli silikon zabrudził płytki, należy dokładnie wyczyścić również ich powierzchnię.

ocet rozpuszcza silikon

Usuwanie silikonu acetonem

Suchy silikon usuniemy bezpiecznie przy pomocy acetonu. Usuwanie nadmiaru silikonu można wcześniej przeprowadzić kuchennym nożykiem lub też rozpocząć usuwanie silikonu specjalistycznym narzędziem, którym możemy spróbować usunąć silikon z czyszczonych powierzchni. Trzeba jednak uważać, by usunięcie silikonu nie łączyło się z porysowaniem płytek czy innych powierzchni. Jeśli stary silikon usuwa się w ten sposób wygodnie, należy pozbyć się go jak najwięcej. Czym usunąć silikon, który pozostał na czyszczonej powierzchni? Wśród środków do usuwania silikonu doskonale sprawdza aceton. Aby usunąć silikon acetonem, należy polać nim daną powierzchnię i odczekać około kwadransa. Następnie silikon usuwa się szpachelką. To idealny sposób na to, jak usunąć silikon stary, bez konieczności używania specjalistycznych preparatów.

usuwanie silikonu ocet

Usuwanie starego silikonu chemicznym preparatem

Jeśli przeprowadziliśmy poprawne usuwanie silikonu domowymi sposobami, ale okazało się ono nieskuteczne, konieczne będzie wykorzystanie specjalistycznych metod usuwania silikonu. Idealnie sprawdza się tutaj usuwanie silikonu tytanem. Tytan, zastosowany do usunięcia starego silikonu, powoduje, że jego konsystencja zmienia się w pastę i robi się czarna. Jeśli usuwasz zaschnięty silikon w ten sposób, będziesz musiał również przetrzeć go wilgotną szmatką. Tytan to idealna odpowiedź na pytanie, czym usunąć stary silikon. Niestety, przy usuwaniu silikonu uważać należy na jego intensywny zapach. Warto zadbać o wentylację pomieszczenia, by nie narazić się na skutki uboczne w postaci bólu głowy.

Czym zmyć silikon z lustra?

Podczas nakładania silikonu może zdarzyć się, że zabrudzimy nim powierzchnię lustra. Zanim zaczniemy wówczas usuwanie silikonu specjalistycznym środkiem, warto sięgnąć po szczoteczki z pleksi lub akrylu. Pozostały silikon należy zmyć przy pomocy octu, który jest jednym z bezpiecznych rozwiązań usuwania silikonu, gdyż nie niszczy czyszczonych powierzchni.

usuwanie silikonu octem

Jak usunąć silikon z ubrania?

Zabrudzenie ubrań czy powierzchni rąk silikonem powoduje, że musimy szybko je wyczyścić. Czemu usuwanie silikonu jest takie ważne? Bo na ubraniach mogą pozostać nieestetyczne plamy, które z czasem ciężko będzie usunąć. Na szczęście usuwanie silikonu z ubrań jest możliwe. Ubrania należy zapakować w worek foliowy i umieścić je zamrażarce, lub na zewnątrz, jeśli akurat sytuacja ma miejsce w okresie zimowym. Pod wpływem ujemnych temperatur, silikon pęka i zaczyna się kruszyć, a wówczas jego usunięcie będzie znacznie łatwiejsze.

Czy ocet rozpuszcza silikon?

Ocet to dobry sposób na usuwanie silikonu. Wystarczy polać go octem i zebrać ściereczką lub czystą gąbką.

Co najlepiej rozpuszcza silikon?

Do usuwania silikonu należy zastosować domowe metody, jak np. ocet czy aceton. Jeśli jednak okażą się one nieskuteczne, a zaschnięty silikon w dalszym ciągu pozostanie niezmyty, można zainwestować w specjalne środki chemiczne, przeznaczone właśnie do usuwania resztek silikonu.

Jak usunąć stary silikon octem?

Usuwanie starego silikonu octem polega na nałożeniu preparatu na powierzchnię i pozostawienie go na kilka minut. Następnie usunąć silikon można ściereczką lub zmywakiem kuchennym.

One thought on “Usuwanie silikonu octem i acetonem – poznaj skuteczne sposoby na usunięcie silikonu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + dziewięć =

bar kawowy Previous post Mobilny bar kawowy – w czym tkwi tajemnica sukcesu coffee baru?
jak się je sushi Next post Z czym jeść sushi i jak je spożywać? Zasady etykiety przy azjatyckim stole