jak usunąć rozlany wosk z pomnika

Czym zmyć wosk z pomnika? skuteczne sposoby czyszczenia nagrobków

Wosk na pomniku może pojawić się w wyniku pękniętego znicza czy naszej nieuwagi. Czyszczenie pomnika z wosku nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Warto wiedzieć więc czym zmyć wosk z pomnika, by zrobić to skutecznie, a zarazem bezpiecznie dla kamiennej płyty. Poznaj więc sprawdzone metody czyszczenia nagrobków, zanim przystąpisz do pracy.

Podstawowe zasady czyszczenia nagrobków z wosku

Zanim dowiesz się czym usunąć wosk i jak to zrobić skutecznie, warto poznać podstawowe zasady, którymi należy kierować się, czyszcząc pomnik z wosku. Takie pomniki wykonane są z kamienia, dlatego też do ich czyszczenia należy podchodzić bardzo ostrożnie, by usunąć rozlany wosk bez zarysowania płyty. Sprawdzą się tutaj doskonale drewniane lub plastikowe akcesoria kuchenne. Należy również uważać podczas doboru detergentów. Rozlany po powierzchni pomnika wosk wygląda równie nieestetycznie, jak zniszczona detergentami płyta. Najlepiej jest więc zmyć wosk ciepłą wodą, jeśli jest to możliwe. Jeśli jednak zdecydujesz się na inny sposób, koniecznie sprawdź wcześniej, czy powierzchni nagrobka nie zaszkodzi dana substancja.

czym zmyć wosk z pomnika

Domowe sposoby czyszczenie pomnika z wosku

Czyszczeniu pomnika należy poświęcić nieco czasu, zwłaszcza gdy należy zeskrobać wosk czy też znaleźć środek, który usunie tłuste plamy. Warto sięgnąć do rozwiązań, które znajdują się w naszej kuchni. Pozwalają one łatwo usunąć wosk i z reguły nie niszczą płyty. Jak usunąć wosk dzięki produktom, które z pewnością mamy w domu?

Jak usunąć plamy płynem do mycia naczyń?

Czym czyścić nagrobek? To pytanie zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza w okresie świątecznym. Sprzątanie nagrobków dobrze jest rozpocząć od najprostszych rozwiązań. Takim właśnie jest czyszczenie wosku płynem do mycia naczyń. Wcześniej przemyj pomnik wodą, by płyn łatwo się rozprowadzał po jego powierzchni. Szczególną uwagę należy wówczas przyłożyć do czyszczenia plam wosku. Wosk rozmoknie po wpływem działania detergentu. Wówczas można delikatnie usunąć plamę. To dobry, a zarazem bezpieczny sposób na to, by samodzielnie zmyć wosk z płyty pomnika.

czyszczenie pomnika z wosku

Jak wyczyścić wosk octem?

Ocet to doskonały, a zarazem bardzo często stosowany sposób na to, czym umyć pomnik, jeśli powstanie na nim plama wosku. Aby usunąć pozostałości wosku przy pomocy octu, należy polać zastygnięte plamy wosku dość obficie. Ocet pozwala skutecznie usunąć wosk, choć potrzebuje na to nieco czasu. Dlatego też zastygnięty wosk powinien pozostać na pomniku jeszcze przez ok. kwadrans od polania go octem. Ocet rozpuści wosk, dzięki czemu usuwanie plam zastygniętego wosku będzie znacznie łatwiejsze. Teraz można już zeskrobać wosk szpatułką lub zetrzeć szmatką. Warto pamiętać jednak, że ocet może negatywnie oddziaływać na niektóre kamienie.

Gorąca woda – idealny sposób na to, czym wyczyścić wosk

Wodą zastygnięty wosk można usunąć stosunkowo łatwo, zwłaszcza gdy jest to ciepła woda. Wosk z nagrobka należy zmyć gorącą wodą uważając przy tym, by nie się nie oparzyć. Woda rozpuści wosk doskonale. Najlepszym sposobem jest wylanie na plamę z wosku gorącej wody. Co ważne, można wosk usunąć ciepłą wodą zarówno na pomniku granitowym, jak i marmurowym. To idealny sposób na pozbycie się resztek wosku bez troski o stan płyty, gdyż rozgrzany wosk zejdzie z niej doskonale. Po wyczyszczeniu pomnika przy pomocy wody, wycieramy plamę wosku gąbką lub ściereczką.

czyszczenie wosku z pomnika

Jak wyczyścić pomnik sodą oczyszczoną?

Jeśli na nagrobku widzimy wosk, możemy sięgnąć również po sodę oczyszczoną, która także doskonale nadaje się do mycia pomników. Usunięcie plam z wosku sprowadza się w tym przypadku do wykonania specjalnej pasty o gęstej konsystencji. Można to zrobić, łącząc sodę z wodą. Taki preparat pozwala łatwo zmyć z nagrobka wosk, choć należy go pozostawić na pomniku przez ok. 15 minut. Po tym czasie trzeba przetrzeć plamę wosku miękką gąbeczką i przemyć pomnik ciepłą wodą.

Sok z cytryny – idealny sposób usunięcia wosku z pomnika

Jeśli chodzi o wosk, usuwanie plam z pomnika może oprzeć się na soku cytryny. Ten sposobem usuńcie zastygnięty wosk z jasnego pomnika. Jak to zrobić? Wystarczy polać plamę wosku sokiem z cytryny i chwilę odczekać. Wosk z pomnika usunięty zostanie skutecznie, choć trzeba będzie jeszcze zeskrobać wosk drewnianą szpatułką.

jak usunąć rozlany wosk z pomnika

Czym zmyć wosk z pomnika?

Jeśli na nagrobku zostaje wosk po pękniętym zniczu, można skorzystać z któregoś z domowych sposobów na to, czym rozpuścić wosk. Jeśli jednak okażą się one nieskuteczne, a wosk nie da się zmyć gorącą wodą czy pastą z sody, warto zastosować bardziej radykalne rozwiązania.

Chlorek metylenu

Chlorek metylenu sprawdzi się doskonale jako odpowiedź na pytanie, czym czyścić pomniki z wosku. Taką substancję można zakupić np. w sklepie chemicznym. Przed jej zastosowaniem warto jednak wiedzieć, że to substancja mocno żrąca. Pozwala ona co prawda wyczyścić z nagrobka wosk, ale może również podrażniać dłonie. Dlatego też w każdym przypadku należy spróbować usunąć wosk wyłącznie w gumowych rękawiczkach.

Preparat do czyszczenia pomnika

Doskonałą odpowiedzią na pytanie, czym usunąć rozlany wosk, będzie również preparat do czyszczenia pomnika. To specjalistyczne substancje, które pozwalają idealnie usunąć wosk czym wygrywają z wieloma innymi sposobami. Można również wynająć do czyszczenia pomnika firmę, która zrobi to za nas. Na ten krok decyduje się coraz więcej osób, które nie chcą zastanawiać się jak usunąć wosk bądź czym zlikwidować tłustą plamę z pomnika.

Jak usunąć wosk z granitu?

Pomnik z granitu można polać gorącą wodą, aby usunąć rozlany wosk. Jeśli ten sposób okaże się nieskuteczny, usunąć plamy można przy pomocy chlorku metylenu. Taki rozpuszczalnik rozprowadzamy na zabrudzonej powierzchni pomnika, a następnie możemy spróbować usunąć wosk czystą szmatką.

jak zmyć wosk z pomnika

Czym zmyć wosk na pomniku?

Dobrym sposobem na to, czym zmyć wosk z pomnika będzie soda oczyszczona. Należy ją wymieszać z wodą, by uzyskać konsystencję gęstej pasty. Przy jej pomocy należy wyczyścić wosk z pomnika. Na koniec warto delikatnie usunąć wosk gąbką, uważając przy tym, by nie zarysować płyty.

Czym zmyć wosk?

Aby wyczyścić pomnik, możemy użyć również białego octu, który sprawdza się również doskonale na tłuste plamy. Czyszczenie wosku sprowadza się tutaj do polania octem zabrudzonych miejsc. Następnie należy usunąć wosk drewnianą szpatułką.

One thought on “Czym zmyć wosk z pomnika? skuteczne sposoby czyszczenia nagrobków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + siedem =

czym wyczyścić srebrny łańcuszek Previous post Czym wyczyścić srebrny łańcuszek i inną biżuterię ze srebra?
codziennie śnią mi się koszmary Next post Dlaczego śnią się koszmary? przyczyny, rodzaje i sposoby zapobiegania złym snom