codziennie śnią mi się koszmary

Dlaczego śnią się koszmary? przyczyny, rodzaje i sposoby zapobiegania złym snom

Chyba każdemu z nas zdarzyło się zerwać w środku nocy z przekonaniem, że właśnie dzieje się coś wyjątkowo złego. Spadanie, topienie się, ucieczki, pożary i inne nieprzyjemne sytuacje – wszystko to rozgrywa się w naszym umyśle w trakcie z pozoru błogiego snu. Koszmary senne, bo właśnie o nich mowa, nie tylko zakłócają jakość snu, ale również wpływają na nasze samopoczucie. Dlaczego śnią się koszmary i jak sobie z nimi poradzić?

Najczęstsze przyczyny koszmarów sennych

Nie da się ukryć, że występowanie koszmarów sennych bardzo często łączy się z długotrwałym stresem i napięciem emocjonalnym, na które narażeni jesteśmy każdego dnia w dzisiejszej rzeczywistości. Marzenia senne bardzo często odzwierciedlają nasz nastrój i samopoczucie. Trudne sytuacje prowadzą do zaburzeń snu. Często jednak przyczyną nieprzyjemnych snów są również ważne wydarzenia, budzące w nas spore emocje. I tak senne koszmary mogą pojawić się przed ważnym egzaminem, rozmową o pracę czy też spotkaniem biznesowym. Co ciekawe, miewanie koszmarów sennych łączone jest również ze spożywaniem zbyt dużej ilości posiłków tuż przed snem. Przyczyną występowania koszmarów są też różne choroby, jak np. depresja czy zaburzenia lękowe.

Złe sny – które śnią nam się najczęściej? Krótki przegląd częstych koszmarów

Koszmary pojawiają się z różnych przyczyn. Mogą mieć one również inny charakter. I choć koszmary senne zdarzają się każdemu z nas, niektóre z nich występują znacznie częściej.

codziennie śnią mi się koszmary

Spadanie, ucieczki i topienie się

Wśród nieprzyjemnych marzeń sennych zdecydowanie najczęściej pojawiają się spadanie, topienie się i ucieczka. Przyczyną śnienia koszmarów tego rodzaju będzie przede wszystkim zmaganie się z różnymi emocjami, które ujawniają się również w czasie snu. W trakcie marzeń sennych ujście znajdują napięcia i stres, choć koszmarom sennym towarzyszą również negatywne emocje już po obudzeniu. Wiele osób interpretuje również lęki senne, spodziewając się nadchodzącej katastrofy, pogorszenia stanu zdrowia czy ich innego wpływu na życie osoby śniącej. Oczywiście nie zostało to udowodnione w sposób naukowy.

Pożar, powodzie i inne katastrofy

W trakcie snu bardzo często śnimy również o różnego rodzaju katastrofach, jak pożary czy powodzie. Taki koszmar senny prowadzi często do troski o własne zdrowie, a nawet życie. Dzieje się tak zwłaszcza u osób, które przeżywają senne koszmary, nadając im wyjątkowe znaczenie.

czemu mam koszmary

Jak koszmary nocne wpływają na nasz organizm

Osoba, która doświadcza koszmarów sennych z pewnością nie może pochwalić się porannym dobrym nastrojem i wspaniałym samopoczuciem. Takie sytuacje z pewnością obniżają jakość życia, zwłaszcza, gdy ktoś miewa koszmary senne wyjątkowo często. Jeśli ktoś ma koszmar, wybudza się ze snu często przestraszony i pobudzony. Lęk z kolei prowadzi do uwolnienia kortyzolu, czyli hormonu stresu, który z kolei prowadzi do wielu zaburzeń, działając niekorzystnie na układ krwionośny. Jeśli miewasz złe sny warto wiedzieć, że konsekwencje koszmarów sennych odbijają się również na twoim codziennym funkcjonowaniu. Dlatego też warto poszukać skutecznych rozwiązań, a w ostateczności poddać się psychoterapii koszmarów sennych, by skutecznie wyeliminować problem.

Koszmary senne a lęki nocne u dzieci

U dzieci koszmary zdarzają się równie często, jak u dorosłych. W tym przypadku jednak warto dokonać podziału na lęki nocne i koszmary, występujące w fazie snu rem. To właśnie fazy snu pozwalają oddzielić u dzieci koszmary senne od nocnych lęków. Koszmary senne śnią się bowiem w drugiej części nocy, kiedy następuje wspomniana już faza rem. I choć u dorosłych koszmary senne mogą przyjmować nieco inną formę, reakcja organizmu będzie tutaj podobna, niezależnie od wieku.

I tak koszmarem sennym nazywamy marzenie senne, które powoduje przerażenie i strach o własne zdrowie i życie. Lęki senne różnią się znacząco od nocnych koszmarów, dlatego też warto nauczyć się je odróżniać. W przypadku koszmarów sennych, problem zaczyna się na ogół w drugiej części nocy. Z kolei lęki nocne zaczynają się ok. 2 godziny po zaśnięciu. Dzieci w trakcie takiego ataku zachowują się zupełnie inaczej, niż te, które mają koszmary senne. Maluchy budzą się wówczas z krzykiem i wyglądają na przerażone. Mniejsze dzieci płaczą histerycznie, są pobudzone i bardzo trudno je uspokoić. Osoby śniące koszmary szybko przekonują się, że nic im nie grozi. Lęki nocne trwają znacznie dłużej i są trudniejsze do opanowania.

czemu snia nam sie koszmary

Leczenie koszmarów sennych – czy to w ogóle możliwe?

Znając przyczyny nocnych koszmarów, warto poświęcić nieco czasu, by im zapobiegać. Złe sny pojawiają się w chwilach emocji i stresu. Koszmary senne zwiększają nasze napięcie, co z kolei odbija się na funkcjonowaniu w ciągu dnia. Warto więc zapobiegać koszmarom sennym, stosując odpowiednie techniki relaksacyjne. Być może będzie to długi spacer czy też spokojna muzyka, towarzysząca nam w trakcie zasypiania. Wystarczy jeden skuteczny sposób, by życie koszmarów nocnych nie wymknęło się spod kontroli i nie wpływało na jakość naszego funkcjonowania.

Nie bez znaczenia pozostaje tu również odpowiednia higiena snu, sprowadzająca się np. do przewietrzenia sypialni. Czasami przyczyną koszmarów są jednak różnego rodzaju choroby. Koszmary senne stanowią wówczas ich efekt. Dzieje się tak chociażby w przypadku depresji czy zaburzeń lękowych. I choć koszmarom sennym raczej nie przypisujemy szczególnej roli, warto zadbać o to, by z powodu koszmarów sen nie był przerywany. Jeśli jednak koszmar senny powoduje stres i napięcie i utrudnia nocny wypoczynek należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza gdy są to koszmary nocne dziecka.

dlaczego śnią nam się koszmary

Co zrobić, żeby nie śniły się koszmary?

Aby spokojnego snu nie zakłóciły nam złe sny i koszmary nocne, warto uprawiać medytację i jogę. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj aktywność fizyczna. Jak pokazują badania, osoby nie uprawiające żadnego sportu, częściej cierpią na nawracające koszmary senne.

Czy koszmary senne to choroba?

Koszmary nocne same w sobie nie są jednostką chorobową. Koszmary senne występują jednak częściej u osób, zmagających się z różnymi chorobami, jak bezdech senny, narkolepsja czy zaburzenia depresyjne i lękowe.

dlaczego śnią się koszmary

Kiedy pojawiają się koszmary senne?

Koszmary senne pojawiają się w fazie REM, czyli w drugiej połowie nocy.

One thought on “Dlaczego śnią się koszmary? przyczyny, rodzaje i sposoby zapobiegania złym snom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 4 =

jak usunąć rozlany wosk z pomnika Previous post Czym zmyć wosk z pomnika? skuteczne sposoby czyszczenia nagrobków
jak zmierzyć długość firanki Next post Jak wymierzyć firanki i zasłony, by pasowały do naszego okna?