jak zmierzyć długość firanki

Jak wymierzyć firanki i zasłony, by pasowały do naszego okna?

Odpowiedni rozmiar firanek jest niezbędny, by okno prezentowało się estetycznie. Często jednak mamy trudności z tym, jak wymierzyć firanki, by zrobić to w prawidłowy sposób. Jednak, wbrew pozorom, tylko odpowiednia długość i szerokość firan uzupełni doskonale aranżację pomieszczenia, nadając mu walorów estetycznych.

Jak prawidłowo mierzyć firany?

Wbrew pozorom, długość firany oraz jej szerokość warunkuje walory estetyczne każdego pomieszczenia. Odpowiednie wymiary firan powodują, że okno prezentuje się doskonale i nie przyciąga uwagi różnymi mankamentami czy niedociągnięciami. Niezależnie od tego czy decydujemy się na długie firany ozdobne, czy też na krótkie, proste firanki, warto poświęcić nieco pracy, by zmierzyć okno i dokładnie zmierzyć długość firany, by móc cieszyć się z osiągniętych w ten sposób efektów.

jak mierzyc firany na okno

Jak zmierzyć szerokość firany oraz jej wysokość?

Chcąc zamówić firanki na miarę, należy zmierzyć długość, która będzie nam potrzebna, by przygotowany produkt prezentował się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Jednak nie tylko pomiary mają tutaj istotne znaczenie. Inaczej bowiem będzie wyglądać sytuacja, jeśli chcesz mieć krótszą firanę, inaczej natomiast będzie w przypadku firan sięgających aż do ziemi i stanowiących ważny element dekoracji okiennych. W przypadku firany krótszej, dokonanie pomiarów będzie znacznie łatwiejsze. Zarówno w pierwszym, jak w i drugim przypadku, należy jednak wziąć również pod uwagę to, ile marszczenia firana ma posiadać i jaki będzie rodzaj zawieszenia firany.

Wymiary zasłon w sklepach z tego rodzaju tekstyliami z reguły sprowadzają się do ich wysokości. To właśnie długość firany zależy od dokonanych wymiarów. Szerokość firan kupuje się z metrażu, a więc wymiar nie jest konieczny. Podczas mierzenia firan warto jednak sprawdzić, jaką szerokość powinna mieć firanka, by wyglądała estetycznie. Szerokość zasłon mierzymy na rozłożonej na płasko firance. Aby jednak dobrać ten rozmiar prawidłowo, należy zmierzyć długość karnisza, na którym będą firany wieszane. Teraz pomnóż długość karnisza razy dwa. Jeśli jednak chcesz zmierzyć firanę pod względem długości, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie powinny kończyć się twoje firanki. W przypadku firan długich, mogą one nawet opadać na podłogę, tworząc fantazyjne dekoracje. Jeśli chcesz mieć firany krótkie, pomiar będzie wyglądał nieco inaczej. Jednak jeśli chcesz zmierzyć firanę, by podać jej wymiary podczas zakupu, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jak będzie ona mocowana. Bez tego nie można uszyć zasłony ani firany prawidłowo.

jak wymierzyć firanki

Firana na taśmie czy na przelotkach?

W tym przypadku można mówić o 3 rodzajach wieszania firany. Pierwszym z nich jest firana mocowana poprzez przelotki, czyli metalowe kółka, które nasuwa się na karnisz. Firany mierzymy w tym przypadku od dolnej części firan, do górnej krawędzi karnisza czyli tam, gdzie opiera się przelotka. W przypadku mierzenia okna w ten sposób, nie bierze się pod uwagę materiału nad przelotką. Drugim rodzajem jest taśma marszcząca. Tutaj długie zasłony czy krótkie firanki wieszane są przy pomocy tradycyjnych żabek. Odpowiednią długość firanki dobiera się tutaj, mierząc odległość od jej dolnej krawędzi do żabki czy agrafki. Firany powinny opadać wówczas luźno. W tym przypadku bierze się również pod uwagę cm poniżej żabki. Zapas powyżej niej nie jest brany pod uwagę. Ostatnim rodzajem jest taśma z kieszeniami. Tutaj firanka jest wciągana na karnisz poprzez specjalne kieszenie. Jeśli chcesz zamówić firanę w takim stylu, podaj szerokość firany oraz odległość od dolnej krawędzi firany do karnisza. Podobnie jest przy firankach na przelotkach, gdzie długość mierzymy od dolnej krawędzi firany do wysokości przelotek.

jak zmierzyć długość firanki

Zasłony na wymiar – jak prawidłowo wymierzyć zasłony?

Wiesz już, że firany należy zmierzyć dokładnie, by pasowały one do okna. Z kolei do zasłaniania okna przydadzą się dobrze dopasowane zasłony. Tutaj zasada jest podobna – funkcja jaką ma pełnić zasłona będzie spełniona tylko wówczas, gdy dokonamy odpowiednich pomiarów. Jak prawidłowo wymierzyć zasłony, by pełniły one nie tylko funkcję praktyczną, ale również i stanowiły dekorację okna?

W jaki sposób zmierzyć szerokość zasłon?

Wiesz już, co należy zrobić, aby zmierzyć i uszyć firanę. Długość firanki powinna być idealnie dopasowania do wymiarów okna. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy chcesz mieć zasłony szyte na wymiar. W przypadku zasłon, ich szerokość mierzona jest od lewego do prawego boku przy czym nie ma tutaj znaczenia szerokość okna. Zasłona ma jednak mieć dodatkowe 5 cm z każdej strony, które zostanie wykorzystane na obszycie. Bez takiego zapasu zasłony mają co prawda właściwą szerokość, ale część z niej zostanie zagarnięta na potrzeby wykonania obszycia.

jak zmierzyć okno do firan

Jak zmierzyć długość zasłon?

Jaką długość powinny mieć zasłony? Z pewnością nie trzeba się tutaj sugerować długością okna, ponieważ zasłony mogą być takiej długości, jaką sobie wymarzymy. Wysokość zasłony można zmierzyć, obliczając odległość pomiędzy górną częścią karnisza, a pożądaną długością. Aby prawidłowo wymierzyć zasłony nie trzeba natomiast mierzyć samego okna. Zasłony kończą się na ogół kilka cm poniżej parapetu, choć zdarzają się również długie zasłony, wystające daleko poza krawędzi firany.

Jak obliczyć, ile potrzeba firanki?

Obliczenia należy rozpocząć przede wszystkim od określenia sposobu, w którym są one umieszczane na karniszu. W przypadku firan zawieszanych na kółkach lub szelkach, do szerokości karnisza należy doliczyć ok. 60% do 80%. Jeśli jednak nasze firanki są umieszczane na taśmie marszczącej, do długości karnisza należy już dodać od 100 do nawet 120%.

szerokość firanki

Ile firanki na karnisz 2 m?

Szerokość karnisza należy tutaj pomierzyć dwukrotnie. Jeśli marzy nam się jednak gęste marszczenie, szerokość tą należy pomnożyć nawet 3 czy 4 razy.

Jak mierzyć firany na okna?

Aby zmierzyć firany, potrzebujemy wykonać kilka pomiarów. To przede wszystkim szerokość ścian bocznych i wysokość nadproża okna. Należy zmierzyć również wysokość całkowitą ściany.

One thought on “Jak wymierzyć firanki i zasłony, by pasowały do naszego okna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 15 =

codziennie śnią mi się koszmary Previous post Dlaczego śnią się koszmary? przyczyny, rodzaje i sposoby zapobiegania złym snom
jak zrobić nawadnianie ogrodu Next post Jak zrobić nawadnianie trawnika? Praktyczne rady i cenne wskazówki