Jak zrobić nawadnianie trawnika? Praktyczne rady i cenne wskazówki
System nawadniania trawnika jest szczególnie istotny w okresie letnich upałów. Dzięki niemu możliwe staje się uzyskanie odpowiedniej wilgotności, która wpływa na wzrost roślin i ich wygląd. W wielu ogrodach automatyczne nawadnianie trawnika staje się koniecznością. Jak zrobić nawadnianie trawnika własnoręcznie? Przeczytaj koniecznie nasze wskazówki, zanim rozpoczniesz pracę.
System nawadniania ogrodu – kiedy będzie najlepszym rozwiązaniem?
Automatyczne nawadnianie trawnika sprawdza się przede wszystkim w ogrodach o dużej powierzchni. Wykonanie systemu nawadniania warto zaplanować jeszcze zanim w naszym ogrodzie pojawi się trawnik i rośliny. Instalacją systemów nawadniania musimy bowiem uszkodzić nieco zieleni. Podziemny system nawadniania w już zaaranżowanych ogrodach będzie również znacznie trudniejszy do wykonania. Pomimo tego, że część trawnika czy roślin zostanie zniszczona, zalety automatycznego systemu nawadniania z pewnością będą warte takich poświeceń. Taki podziemny system nawadniania umożliwi nam uzyskanie odpowiedniej wilgotności gleby, dzięki czemu nasze rośliny będą zarówno rosnąć, jak i wyglądać idealnie. Nad montażem systemu nawadniania powinni zastanowić się przede wszystkim właściciele dużych ogrodów, których podlewanie ręczne jest wyjątkowo uciążliwe.
Jak zaplanować nawadnianie ogrodu?
System podlewania ogrodu nie może być wykonany bez wcześniejszych planów. Odpowiednia ilość wody musi zostać rozprowadzona równomiernie po powierzchni trawnika, docierając również tam, gdzie dostęp jest utrudniony. System nawadniania ma obejmować całą powierzchnię, na której rosną rośliny. Nawet żeby zaplanować prosty system nawadniania, konieczne będzie nieco wiedzy i umiejętności. Dlatego też instalacja nawadniania trawnika bardzo często jest powierzana firmom, posiadającym w swojej ofercie zarówno projekt nawadniania ogrodu, jak i wykonanie nawadniania zgodnie z jego wytycznymi.
System automatycznego nawadniania – jak zrobić nawadnianie racjonalnie?
Wykonanie nawadniania powinno być dokładnie rozplanowane i przemyślane. Stworzenie systemu, zapewniającego nawadnianie ogrodu, pozwoli podlewać duży ogród w racjonalny sposób. Takie podlewanie powinno być równomierne, odpowiednio obfite, systematyczne i stosunkowo tanie. Aby nawodnić ogród systemem automatycznego nawadniania, warto pamiętać o tych właśnie wytycznych. Odpowiednie ustawienie strumienia wody i rozmieszczenie zraszaczy ma kolosalne znaczenie dla pracy systemu podlewania. Co ważne, na zdecydowaną większość tych aspektów mamy wpływ, jako właściciele ogrodu. Do optymalnego podlewania trawnika przyda się jednak dobry projekt oraz źródło wody, pozwalające na nawodnienie całej powierzchni ogrodu.
Automatyczne nawadnianie ogrodu
O tym, że należy podlewać trawnik regularnie, chyba nikomu nie trzeba przypominać. Można to zrobić za pomocą systemu zraszaczy i węża ogrodowego. Trawnik należy podlewać wówczas, przenosząc urządzenia w odpowiednie miejsce. Niestety, nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza w ogrodach o dużej powierzchni. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zrobić nawadnianie ogrodu w ten sposób, by cały proces przebiegał automatycznie. Instalację nawadniania ogrodu warto powierzyć profesjonalnej firmie. Dzięki instalacji nawadniającej nie będziemy musieli przejmować się, czy nasz ogród jest nawodniony we właściwy sposób. Konieczne będzie jednak poczynienie pewnych inwestycji. Oprócz rur doprowadzających wodę, należy zakupić również zraszacze, wyposażone w elektrozawory i sterownik. Jak widać nie jest to prosty system nawadniania, choć charakteryzuje się dużą skutecznością.
Jak zrobić nawadnianie ogrodu?
Ręczne nawadnianie trawnika może być uciążliwe, zwłaszcza jeśli powierzchnia ogrodu jest większa i musimy podlewać ją dużą ilością wody. Dzięki uruchamianiu systemów podlewania, nie musisz już martwić się o regularne podlewanie dużych powierzchni.
Jak rozmieścić zraszacze ogrodowe
Do nawadniania trawnika musisz wykorzystać zraszacze. W przypadku nawadnia ogrodu należy zaplanować dokładnie rozmieszczenie poszczególnych elementów systemu. Automatyczne podlewanie trawnika będzie skuteczne, gdy zraszacze będą zachodzić na siebie i będą obejmować swoim zasięgiem cały trawnik. Dla przykładu, jeśli do podlewania trawnika wykorzystywany zraszacz ma zasięg 8 , drugi zraszacz powinien być ustawiony dokładnie w takiej odległości. Nawadnianie ogrodu zamontowane w ten sposób daje wysoki poziom skuteczności, a zużycie wody maleje. Aby zaprojektować nawadnianie trawnika nie trzeba jednak trzymać się tak sztywnego schematu. Jeśli trawnik ma większy rozmiar, zraszacze mogą zachodzić na siebie w 50%.
Nawadnianie kropelkowe trawnika
Nawadnianie kropelkowe ogrodu to alternatywa dla podziemnego nawadnia trawnika w automatyczny sposób. Instalacja zaplanowanego systemu nawadniania jest wówczas znacznie prostsza. Niemniej jednak ma ona pewne ograniczenia. Nawadnianie kropelkowe może być liniowe oraz punktowe. Pierwsze z nich sprawdzi się w przypadku roślin sadzonych w rzędach, drugie natomiast wykorzystywane jest jako nawadnianie ogrodu warzywnego. Można je łatwo usunąć w czasie pracy lub zbiorów.
Jak samemu zbudować system nawadniania?
System nawadniania ogrodu można zbudować samodzielnie. W tym celu kopiemy wąskie rowki, w których należy umieścić rurki do wody. Tam, gdzie ma powstać system podlewania trawnika, należy taką rurkę przeciąć, montując odpowiedni zraszacz. Taka instalacja musi spotkać się w jednym punkcie, gdzie zostaną zamontowane skrzynki z elektrozaworami.
Jak tanio zrobić nawadnianie?
Idealnie sprawdzą się tutaj przenośne zraszacze i węże ogrodowe. Przydadzą się one do podlewania ogrodu na niewielkiej przestrzeni. Zainwestowanie w przenośne zraszacze i węże sprawi, że koszty nawadniania ogrodu nie będą zbyt duże.
Jak zrobić system nawadniania trawnika?
Aby wzbogacić ogród systemem nawadniania, trzeba przede wszystkim wybrać odpowiednie miejsce, w którym zostaną ustawione zraszacze. Takie nawadnianie kropelkowe musi być zorganizowane w racjonalny sposób, by zasięg zraszaczy pokrywał się i docierał do każdego fragmentu ogrodu.
Bardzo fajny artykuł 🙂